Jak zostać gwiazdą? W naszych czasach należy schudnąć 30kg i umieścić to na Instagramie. Można też coś sobie zoperować lub nastrzyknąć. I już jest się gwiazdą show -biznesu. Można tez wrzucić na you tube filmik jak skacze się na bungee w przebraniu prosiaczka lub coś równie porażająco śmiesznego. Można pisać bloga. Ale to już raczej jest passe.
Trzeba przyznać ze funkcjonujące w tzw. sferach osoby, które wykazują nieco ciągot intelektualnych też dają się skusić nowym mediom. Ich „wrzutki” bywają jednak rzeczywiście ciekawe i rzeczywiście śmieszne. Niestety myśl zawsze się obroni niezależnie od wybranej drogi rozpowszechniania.
Oficjalne strony na facebooku czy instagramowe posty wykorzystane są przez gwiazdy do kontaktu z przeciętnymi śmiertelnikami. Również wykorzystywane są w różny sposób. Oczywiści cała masa zdjęć topless i w kostiumach kąpielowych z cyklu gdzie byliśmy na wakacjach. Ale również informacje o urodzinach i innych życiowych zmianach.
Myślę, że osobom publicznym, które chciałyby zachować minimum prywatności pozwala na pewna kontrolę nad uwalnianą informacją o sobie. Ale naprawdę trudno znaleźć osobę funkcjonująca bez Instagrama.
Niestety wydaje mi się że to wszystko niesamowicie skraca dystans pomiędzy Idolem a Fanem – Gwiazdą a jej Wielbicielem. Posty każdy może skomentować, łatwo jest też nawiązać ewentualny kontakt.
Kiedyś że by być gwiazda trzeba było czegoś dokonać, mieć talent coś wartościowego zaprezentować, mieć się przebicia ale też mnóstwo szczęścia żeby ktoś cię zauważył i pokazał szerszej publiczności. Trzeba było mieć osobowość i poglądy. Wielbiciel spotykał swoja gwiazdę w teatrze, na koncercie, oglądał w kinie, telewizji. I wielbił, z dala, nie włażąc z butami w życie prywatne, ewentualnie wykazywał umiarkowane zainteresowanie. Powstawały fankluby, zbierało się plakaty. Szczytem było zdobycie autografu gwiazdy i ewentualna rozmowa z Idolem. Bo było to chyba bardziej prawdopodobne niż dzisiaj.
Ale gdzie te czasy.
Wczoraj na niebie było widać zaćmienie księżyca i spadające gwiazdy.
(27 lipca 2018)